Maty grzejne

Elektryczne maty grzewcze to jeden z najprostszych w montażu system ogrzewania podłogowego a także przeciwoblodzeniowego. W praktyce jest to cienki przewód grzejny upięty na specjalnej siatce. Takie rozwiązanie usprawnia montaż i znacznie skraca jego czas. Sam układanie maty sprowadza się w praktyce do rozwijania jej i ewentualnego nacinania siatki mocującej aby dopasować matę do danej powierzchni i elementów stałej zabudowy.

 

 

 

 

 

 

Aby właściwie dobrać matę grzejną do indywidualnych, należy znać kilka podstawowych zagadnień z nimi związanych:

1. Maty grzejne różnią się w zależności od ich przeznaczenia. Wyróżniamy maty grzejne do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych. Zasadnicze różnice między nimi polega na ich budowie oraz zróżnicowaniu pod względem mocy . Maty grzejne stosowane na zewnątrz będą miały moc rzędu 300W/m2, przewód grzejny będzie grubszy niż ten stosowany w matach wewnętrznych i odporny na promieniowanie UV. Natomiast maty grzejne wewnętrzne będą miały moce w przedziale 70-200W/m2, a z uwagi na ich przeznaczenie nie stosuje się grubych i odpornych na promieniowanie UV przewodów.

2. W przypadku zastosowań wewnętrznych maty grzejne dzielą się nie tylko pod względem mocy, ale także samej budowy. Mam do wyboru dwa rodzaje mat – jednostronnie zasilane i dwustronnie zasilane.

W przypadku mat jednostronnie zasilanych występuje tylko jeden przewód przyłączeniowy, a drugi koniec maty jest zaślepiony. Taką matę zaczyna się układać w okolicach termostatu i nie ma znaczenia gdzie wypadnie jej koniec.

Natomiast w przypadku mat dwustronnie zasilanych zarówno początek jaki i jej koniec posiada osobny przewód przyłączeniowy. Taką matę musimy rozplanować w taki sposób aby moc podłączyć oba przewody przyłączeniowe do termostatu.

3. Dobierając matę grzejną wewnętrzną należy również wziąć pod uwagę rodzaj podłogi, którą chcemy ogrzewać. Do ogrzewania podług drewnianych stosuje się maty o mocy 70-100W/m2, natomiast w przypadku podług kamiennych moc maty grzejnej powinna znajdować się w przedziale 150-200W/m2.